آموزش ‌و پرورش باید تربیت نسل نو را در قالب آموزه‌های اهل‌بیت(ع) انجام داده و آن‌ها را نسبت به این امور مأنوس کند.

حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی  در دیدار با وزیر آموزش و پرورش گفتند: خداوند این بیان را دارد که شما بهترین امت هستید، اما سه شرط امر به معروف، نهی از منکر و اعتقاد را هم گذاشته است، یعنی خداوند هر کاری را هم نمی‌پذیرد.

ایشان ادامه دادند: هر چقدر آموزش و پرورش نسبت به تعلیم و تربیت دانش‌آموزان جدی‌تر وارد شود، نسل کارآمد‌تری در آینده خواهیم داشت.

معظم له افزودند: آموزش‌وپرورش باید با دعوت غیرزبانی و براساس الگوهای رفتاری برگرفته از سبک و سیره علمی و عملی ائمه اطهار(ع)، دانش‌آموزان را به‌سوی معارف الهی سوق دهد.

ایشان افزودند : باید فرزندان را طوری تربیت کنیم تا در آینده عصای دست ما باشند و کشور را حفظ کنند، تقاضا می‌کنم بیشتر دلسوزی کنید تا جوانان را در دامن دین اسلام تربیت کنید.

حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی افزودند: اعتقاد به خداوند متعال در رأس تمام امور است و در این ‌بین نحوه تعامل و زندگی حاکمان در دین‌پذیری اجتماعی بسیار تأثیرگذار است، چراکه تأثیرپذیری و الگو‌گیری مردم از حاکمان و علمای جامعه بسیار زیاد است. اگر علما و امرا اصلاح شوند، عوام هم اصلاح می‌شوند.

معظم له بر ضرورت شایسته‌سالاری در انتصاب پست‌ها و جایگاه‌های مختلف تاکید کرد و گفتند: باید مسئولانی را در جایگاه‌های مختلف قرار دهیم که اعتقاد راسخی به خداوند متعال و انقلاب اسلامی داشته باشد تا از این طریق صدمه‌ای به اعتقادات و باورهای جامعه ایجاد نشود. بهتر است روی افرادی که در اعتقاد هم مقوله شما هستند، دقت کنید.

◻️حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی ادامه دادند: باید از تجربه‌های موفق دیگران برای تربیت اخلاقی و آموزشی اسلامی دانش‌آموزان استفاده کرد، آموزش‌وپرورش باید در پرورش و تربیت دانش‌آموزان همت بیشتری به خرج داده و انسان‌های کارآمدی را تحویل جامعه دهد.

این مرجع تقلید افزودند: آموزش‌وپرورش باید دانش‌آموزان را با عمل مثبت خود به‌سوی کارهای خیر و اعمال نیکو دعوت کند، دعوت غیرزبانی مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نحوه امربه‌معروف و نهی از منکر در بین اجتماع است. شما باید مردم را با عملتان دعوت کنید تا دیگران هم دنباله‌رو شما شوند.

ایشان در پایان افزودند: آموزش‌وپرورش باید تربیت نسل نو را در قالب آموزه‌های اهل‌بیت(ع) انجام داده و آن‌ها را نسبت به این امور مأنوس کند، آموزش‌وپرورش مسئولیت بزرگی برای تربیت انسان‌های تاریخ‌ساز دارد. امیدوارم هرجا ایرادی دارد اصلاح کنید و ما هم شما را دعا می‌کنیم.