تأکید حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی بر افزایش ارزش پول ملی و استفاده از نخبگان و کاهش سود بانکی و برخورد با مفسدان اقتصادی و حمایت از تولید

حضرت آ‌یت الله العظمی علوی گرگانی در دیدار با رییس محترم بانک مرکزی آقای همتی با بیان این که نباید خیال کنیم که دشمن خیرخواه مردم ایران است، گفتند: ما باید سیاستی داشته باشیم که تکیه بر داخل کنیم نه این که اعتماد به دشمنان داشته باشیم.

معظم له افزودند: نباید خیال کنیم که دشمن خیرخواه مردم ایران است، دشمنان در همه حال در صدد توطئه چینی علیه انقلاب بوده و هدف آن ها ضربه زدن جدی به جمهوری اسلامی است، رییس جمهور جدید آمریکا هم با ایجاد جنگ روانی سعی دارد القا کند که ضربه های جدی به ایران زده است.

معظم له با اشاره به کاهش ارزش پول ملی و لزوم تدبیر عاجل مسؤولان در این زمینه اظهار داشتند: متأسفانه ارزش پول کشور سقوط کرده و مسؤولان باید همت کنند تا ارزش پول کشور تقویت شود و قیمت ارز کاهش قابل توجه پیدا کرده و مردم از این نظر آرامش داشته باشند.

ایشان با تأکید بر ضرورت استفاده از نظرات اقتصاددانان کشور برای حل مشکلات جامعه ادامه دادند: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید از نظرات اقتصادانان و نخبگان استفاده کرد تا با ارائه طرح هایی مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه برطرف شود.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی با بیان لزوم محافظت از منابع ارزی و جلوگیری از سوء استفاده برخی افراد فرمودند: متأسفانه عده ای نقشه می کشند و برنامه ریزی می کنند تا از برخی مسائل مانند ارز سوء استفاده کنند که باید جلوی این افراد گرفته شده و یکی از کارهای مهم بانک مرکزی نظارت بر این موضوعات است.باید قبل از انجام این سوء استفاده ها جلوی افراد گرفته شود تا شاهد ایجاد مشکلاتی برای کشور نباشیم، باید جلو سوء استفاده ها را بگیریم که مردم گرفتار نشوند. باید علاج واقعه قبل از وقوع باشد.

معظم له نظارت بانک مرکزی بر بانک ها را امری مهم و ضروری ارزیابی و خاطرنشان کردند : برخی بانک ها سراغ بنگاهداری رفته اند در حالی بانک ها نباید اینگونه باشند، باید بر بانک ها نظارت شود تا بر اساس رسالت خود عمل کنند و زمینه ای برای رشد کشور شوند نه این که به دنبال درست کردن جیب برای خود باشند.

معظم له اضافه کردند: برنامه ها، سیاست ها و فعالیت های بانک ها باید بر اساس دستورات شرع باشد، بخشی از قوانین بر اساس شرع است اما هنوز تا تحقق کامل دستورات اسلامی فاصله داریم و در مسائل مانند دیرکردها و جریمه ها باید طبق دستور اسلام عمل کرد.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی با بیان این که عمل خلاف شرع بانک ها برای کشور ایجاد مشکل می کند، گفتند : تا جایی که می شود باید سودها منطقی باشد تا به ملت کمک شود، باید فکری کرد تا مصیبت های موجود در بانک ها درمان شود.

ایشان بر لزوم برخورد قاطع دستگاه قضایی با مفسدان دانه درشت اقتصادی با همکاری بانک مرکزی تأکید کردند و افزودند : باید پول مردم از بدهکاران دانه درشت بانکی نیز گرفته شود، نباید به گونه ای باشد که نسبت به افراد ضعیف محکم برخورد شود و نسبت به دانه درشت ها برخوردی صورت نگیرد.

این مرجع عالیقدر اظهار داشتند: حضرت امام رحمه الله فرمود هرگز نگویید نمی توانیم بلکه باید اعتقاد داشته باشید که ما می توانیم  چرا که خود این مسأله برای انسان ایجاد قدرت می کند.

ایشان در پایان ادامه دادند: باید در سودها تخفیف داده شود تا شاهد فشار بیشتر بر مردم نباشیم؛ همچنین باید پول بانک ها باید به سمت تولید کشور سوق داده شود تا کارها تولیدی دارای سود شود و مردم در این زمینه سرمایه گذاری کنند، باید تولیدکنندگان را در مسیر تولید یاری کرد. ٩٧.٠٨.٠١