حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی: مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از سرطان بررسی مواد اولیه غذایی است
حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی: پیشگیری از بیماری سرطان را از وظایف دولت اعلام کردند و گفتند: اصل پیشگیری باید از دوران کودکی و مدرسه آغاز شود.

 حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی: در دیدار رئیس و مسئولان انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی کشور افزودند: برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرطان، مواد اولیه که برای تولید غذا بکار می برند باید مورد بررسی و نظارت قرار گیرند.

معظم له با بیان اینکه ملاک اول در هر چیزی پیشگیری است گفتند: مرحله اول در موضوع سرطان نیز پیشگیری از آن است و در پیشگیری نیاز است تا از افراد، دانشمندان و متخصصین استفاده شود. در این مرحله بار اصلی بر دوش متخصصان است که باید با دادن طرح هایی این بار را کاهش دهند و مشکل را رفع نمایند.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی خاطرنشان کردند: در زمان رسول خدا در مدینه مرض عجیبی افتاد و همه خدمت حضرت آمدند و از این بیماری شکایت کردند که حضرت با توجه به اینکه بیشتر امراض بشر از طبع معده است این دستورالعمل را به آنان دادند که در خوردن و آشامیدن اسراف نکنند.

ایشان ادامه دادند: نکته مهم دیگر که باید رسیدگی شود اغذیه مردم است چراکه بسیاری از این مواد غذایی ممکن است به سموم شیمیایی و غیره آلوده باشند که خود موجب بیماری خواهد شد بنابراین برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرطان، مواد اولیه که برای تولید غذا بکار می برند باید مورد بررسی و نظارت قرار گیرند.

این مرجع عالیقدر در ادامه افزودند : در آخر باید بیندیشیم برای کسانی که گرفتار این بیماری شده اند چه باید انجام دهییم تا علاوه بر بهبود بیماری هزینه های درمان را هم کاهش دهیم.

حضرت آیتالله العظمی علوی گرگانی با بیان اینکه تقویت کردن روحیه جوانانی که در این مسیر آموزش دیدند و در درمان چنین بیماری هایی آمادگی دارند لازم است افزودند: بدانید هیچ کاری نشد ندارد و شما  دراین کار نیز موفق خواهید شد و باید خیرین و کسانی که دستشان به دهنشان می رسد را در جامعه تشویق و ترغیب کرد تا در این امر نیز کمک نمایند.

معظم له در پایان افزودند: هر دردی راه علاج دارد و گرچه طب سنتی خوب است اما در برخی امراض چون سرطان بهتر است تا از همان طب جدید بهره گرفت.