حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی: عواید موقوفات باید دقیقاً بر اساس نیت واقفان هزینه شود.

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی  در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و جمعی از مدیران و معاونان این سازمان اظهار کردند: مسئولیت ریاست و مدیریت سازمان اوقاف بسیار سنگین است و باید در این زمینه توجه کافی داشت.

ایشان افزودند: خوشحال هستیم که مدیریت موقوفات و دیگر وظایف سازمان اوقاف به دست اهل  آن سپرده‌شده و شما نیز باید علاوه بر تداوم فعالیت‌های گذشته، بهتر از قبل به  تلاش در این زمینه بپردازید و کمبودها و مشکلات قبلی را هم برطرف کنید.

معظم له بابیان اینکه دو نکته در زمینه موقوفات حائز اهمیت است  گفتند: نخستین مسئله بحث درآمدهای وقف است، اینکه عملکرد مدیران چگونه باشد که املاک  وقفی به دست فراموشی سپرده نشوند و همچنین احیای موقوفات فراموش‌شده هم کار دشواری  است و زحمت زیادی دارد.

این مرجع بزرگوار تقلید ادامه دادند: مدیران قبلی در این زمینه فعالیت‌های قابل‌تقدیری داشته‌اند  که باید در دوره جدید تداوم یابد و بهتر از گذشته به آن پرداخته شود.

حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی دومین مسئله مهم در زمینه موقوفات را نحوه مصرف درآمد املاک  وقفی دانست و عنوان کردند: عواید موقوفات باید دقیقاً بر اساس نیت واقفان هزینه شود و به عبارتی اجرای امینانه نیت واقفان یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان اوقاف است.

این مرجع تقلید با اشاره به موقوفات فراوانی که امیرالمؤمنین علی(ع) به یادگار گذاشتند خاطرنشان کردند: وقف یکی از سنت‌های اصیل اسلامی است و باید با اتکا به فرهنگ اهل‌بیت(ع) و دقیقاً مطابق سیره آن‌ها، موقوفات را در حال حاضر مدیریت کنیم.

ایشان خواستار برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی برای متولیان وقف شد و افزودند: برخی موقوفات براثر گذر زمان بدون استفاده مانده‌اند یا آسیب‌دیده‌اند که می‌توان از درآمد همان‌ املاک برای احیای خودشان استفاده کرد ولو این مسئله به‌صورت استقراضی باشد، زیرا بعداً می‌توان از درآمدی که حاصل می‌شود در راستای نیت وقف بهره برد.