يا مُوسی اِذا رَاَيْتَ الْفَقْرَ مُقْبِلاً فَقُلْ مَرْحَباً بِشِعارِالصّالِحِين وَ اِذا رَاَيْتَ الغِني مُقْبِلاً فَقُلْ ذَنْبٌ عُجِّلَتْ عُقُوبَتُه هر گاه فقر و تنگدستي به تو روي آورد شعار صالحين را بدست گير و اگر رفاه و بي نيازي و سرمايه نصيب تو شد بگو اين گناهي است كه مرا به عقوبت و كيفر مبتلا خواهد كرد پس واي بر من اگر سرمايه اي بدستم برسد. آيا ما چنين حالتي را داريم؟
بعضي از ما اگر مالي بدستمان برسد شب از خوشحالي خوابمان نمي برد و اگر بفهميم كه فقر مي‌خواهد به ما روي‌ آورد چه حالي به ما دست مي‌دهد؟ اين دليل بر آن است كه شعار صالحين را پيشه خود نكرديم. اگر ما با آن سختيهايي ‌كه به ما مي‌‌رسد لذت برديم، معلوم مي‌شود مورد عنايت هستيم.
همانطور كه خاندان رسالت: چنين بودند و هيچ گاه در مقابل فشارها و سختيها احساس ناراحتي نمي كردند. در خانه اميرالمومنين حضرت علي‌‍(ع) و فرزندانش همه چيز بود اما براي ديگران بود نه خودشان.
«وَيُؤُثِرُونَ عَلي اَنْفُسَهُمْ وَ لَوْ كانَ بِهِمْ خَصاصَةٌ» سوره حشر آيه 9  اينها ايثارگر بودند. اموالي كه داشتند از نخلستانها و غيره همه را به بيچارگان و ضعفاء مي‌دادند.
طبق نقل تاريخ حضرت خديجه(س) از پنجاه هزار تا هشتاد هزار شتر داشته است. وقتي خدمت حضرت رسول(ص) رسيد همه را در اختيار آقا قرار داد و پيغمبر اكرم(ص) هم فرمودند: من اينها را نگه نمي دارم و بايد به مستمندان بدهم و خديجه(س) عرض كرد صلاح با خود شماست. از اين جا مقام حضرت خديجه(س) روشن مي‌شود و معناي زهد همين است با اين كه زنها نوعا به مال دنيا علاقمند هستند اما آن بانوي بزرگوار همه را در اختيار رسول الله(ص) گذاشت و او هم در راه اسلام مصرف نمود.
عزيزان علاقه به دنيا را كم كنيد. دنيا را به اندازه كفاف داشته باشيد ولي به آن اهميت ندهيد. به ديگران كمك كنيد دست بيچارگان را بگيريد.
سليمان بن داود(ع) دنيا را داشت عرض كرد. «رَبِّ هَبْ لي مُلْكاً لا يَنْبَغي لِاَحَدٍ مِنْ بَعْدي» سوره ص آيه 35  خدايا به من ملكي عطا كن كه به هيچ كس ندادي. خداوند دعاي او را مستجاب كرد و به او مال و مقام فراواني داد اما حضرت سليمان(ع) با اين حشمت و عظمت چه مي‌خورد و چطور زندگي خود را اداره مي‌كرد. نوشته اند ايشان زنبيل مي‌بافت و مي‌فروخت و خرج زندگي خود مي‌كرد. روش پيغمبران اين بوده كه به دنيا علاقه نداشتند. هيچ پيغمبري مردم را به طرف دنيا دعوت نكرده است بلكه سفارش همه انبياء: وائمه اطهار: اين است كه بفكر آخرت باشيد.