پخش مستقیم دروس بسم الله الرحمان الرحیم rss بروزرسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

غصب

 • مسائل غصب

  ردّ كردن مال غصبى

   س1 - اگر برگرداندن مال غصبى به غاصب ضررى وارد كند، مثلامال مغصوبه را در ساختمان استفاده كرده است در صورتى كه صاحب مال عين مالش را مى‏خواهد، وظيفه چيست؟

  • ج1 - غاصب بايد عين مال را بپردازد، گرچه مستلزم ضرر فراوانى باشد.

   س2 - اگر كسى براى پس گرفتن مال غصب شده‏اش متضمن مخارجى شد، آيا شرعاً مى‏تواند آن را نيز از غاصب بگيرد؟

  • ج2 - اگر گرفتن حقّ از غاصب، متضمّن مخارجى باشد نمى‏توان از غاصب طلب كرد.

  تقلّب در كارها

   س1 - اگر كسى با تقلّب و رشوه مدرك تحصيلى بگيرد و با آن مشغول به كار شود حقوق و مزايايى كه مى‏گيرد چگونه است و آيا توبه‏اش پذيرفته مى‏شود؟

  • ج1 - تملّك حقوق و باقى مزايا خالى از اشكال نيست و با پرداخت حقوق گرفته شده ان شأالّله توبه قبول مى‏شود.

  تصرّف در مال غير

   س1 - دولت بعضى از زمينهاى مردم يا خانه‏هاى آنان را مثلابراى خيابان كشى مى‏گيرد، گرچه دولت پول آن را مى‏دهد لكن چون مورد علاقه صاحبش هست باطناً راضى نيستند، آيا صدق غصب مى‏كند؟

  • ج1 - اگر حقّ شرعى و عرفى را گرفته است غصب نيست و اگر اجبارى باشد مسئله حكومتى است و اگر تحصيل رضايت ممكن نباشد بايد ولىّ فقيه در اين موارد اجازه بدهند،

   س2 - اگر كسى در زمين غصبى كشاورزى كند، آيا محصولات بدست آمده مال خودش مى‏باشد؟

  • ج2 - مال زارع است و بايد اجرت زمين را به مالك بدهد.

   س3 - زمينى به مساحت 30 هكتار متعلّق به اهالى يك روستا بود كه هر ساله برنج مى‏كاشتند و اختيار آن به عهده كدخداى زمان سابق بود بعد از چند سال كدخدا زمين را از مردم گرفته و شخصازراعت مى‏كرد شخصى يك هكتار زمين را با اين شخص عوض كرد شخص مذكور هم با شخص ديگر عوض كرده حال زمينى كه با يك واسطه به تصرّف ديگران درآمده و با حيله از دست مردم رفته آيا معاوضه‏اش اشكال دارد يا خير؟

  • ج3 - چون كدخدا زمين را بدون رضايت از مردم گرفته، تمام تصرّفات بعدى مورد اشكال است.

   س4 - در قريه‏ها و مناطق چنين رسم مى‏باشد كه صحرا و كوه عامّ را در بين خودشان طورى حدود قرار مى‏دهند كه حريم هر كس مشخص مى‏باشد و هر كس در حدود خود گياهانى مى‏كارد و علف آن را براى مواشى خود جمع آورى مى‏كند، حال نفرى ديگر از حدود مشخصّه شخصى ديگر علف آن را جمع مى‏كند و آن شخص كه حدود متعلّق به او بوده آن علف جمع آورى شده را مى‏گيرد آيا شرعا جواز دارد يا خير و بعضى از مردم از ديگرى پول مى‏گيرند و اجازه مى‏دهند كه از محدوده‏اى كه شريك است علوفه بردارد آيا اينگونه پول و اجازه دادن جايز است؟

  • ج4 - بدون اجازه ديگران جمع كردن محصولات حريمشان جايز نيست و اجاره دادن حدود متعلّق به آن فرد نيز اشكال ندارد.

   س5 - شخصى چشمه‏اى در بالاى زمين خود دارد كه سيلاب آن را خراب مى‏كند و آن چشمه سر از زمين كس ديگرى بيرون مى‏آورد آيا آب از آن صاحب اوّلى مى‏باشد يا از آن كسى است كه چشمه از زمين او سر در آورده است؟

  • ج5 - چشمه متعلّق به صاحب اوّلى است و اگر صاحب زمين دوّم خواسته باشد از آن آب استفاده كند، بايد با اجازه صاحب چشمه باشد و بر صاحب چشمه هم لازم است كه چشمه را از زمين غير خارج كند.

   س6 - شخصى سند زمينى را در اختيار دارد ولى آن زمين را شخص ديگرى بدون سند در تحت تصرّف خود دارد آيا شرعازمين متعلّق به كيست؟

  • ج6 - اگر ثابت شود كه سند معتبر است به عنوان بيّنه مقدّم است.

   

ارسال سوالات شرعی

قبل از ارسال سوال توجه فرمایید :
 • ابتدا به بانک استفتائات مراجعه نموده و چنانچه پاسخ خود را بدست نیاوردید ، سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، این بخش تنها پاسخ گوی مسائل شرعی و اعتقادی است ، در غیر این صورت به سوالات دیگر پاسخ داده نمی شود.
 • لطفا سوالات خود را بصورت اختصار ارسال نموده ، همچنین پست الکترونیکی خود را بصورت صحیح درج نمایید .