پخش مستقیم دروس بسم الله الرحمان الرحیم rss بروزرسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

چیزهایی که انسان پیدا می کند

 • مسائل چيزهايى كه انسان پيدا مى‏كند

  حكم چيزهايى كه انسان پيدا مى‏كند

   س1 - گاهى اوقات انسان به اموال مجهول المالك نظير خودكار، پول و غيره در كوچه و خيابان برخورد مى‏كند يابنده با چه شرايطى حقّ تصرّف دارد؟

  • ج1 - در صورتى كه مال پيدا شده نشانه دارد و قيمت آن 12/6 نخود نقره سكه دار كمتر باشد و صاحب آن معلوم نباشد، مى‏تواند به قصد اين كه ملك خودش شود بردارد، البتّه چنانچه در حرم خدا نباشد.

   س2 - فردى در ميان كتابش مبلغى پول پيدا كرده و نمى‏داند كتاب را از چه كسى خريده است آيا مى‏تواند تصرّف كند؟

  • ج2 - اگر شواهد و قرائنى نداشته باشد كه دلالت كند پول مال ديگرى است حكم اين است كه مال خودش مى‏باشد در غير اين صورت برداشتن آن مشكل است و اگر صاحب را مى‏شناسد به او مى‏دهد و اگر نمى‏شناسد حكم مال مجهول المالك را پيدا مى‏كند و بايد به حاكم شرع بدهد.

   س3 - اگر كسى مالى پيدا كرد و قصد انجام به وظيفه را در حال يا آينده نداشت در صورتى كه آن مال همراهش باشد نماز خواندن چه صورت دارد؟

  • ج3 - نماز خواندن با آن اشكال دارد.

   س4 - حكم اموالى را كه بچّه انسان پيدا مى‏كند چيست؟

  • ج4 - ولىّ او به وظايف لقطه عمل كند.

   س5 - اگر كسى مال لقطه را برندارد لكن با دست يا پا جابجا كند آيا مسئول است؟

  • ج5 - ضامن است.

   س6 - شخصى چهار عدد گوسفند را پيدا كرده بعد از مدّتها اعلان صاحب آن پيدا نشده در اين مدّت هم گوسفندان نما داشته و هم اين شخص خرجهاى زيادى را متحمّل شده با توجّه به اين كه قيمت گوسفندان هم با روز اوّل تفاوت بسيارى كرده تكليف چيست؟

  • ج6 - مخارجى كه متحمّل شده است را مى‏تواند از نماى آن خارج كند و بقيّه را به حاكم شرع بدهد.

   س7 - چوپانى در بيابان اشيائى را پيدا كرده كه متعلّق به چند صد سال پيش است، با توجّه به تعريف لقطه وظيفه چيست و آيا دولت مى‏تواند آنها را از او بگيرد؟

  • ج7 - در صورتى كه صدق گنج كند، دولت مى‏تواند آن را بگيرد چون جز انفال است ولى در غير اين صورت مال يابنده است.

   س8 - اگر كسى خيال كند مالى متعلّق به خودش مى‏باشد و بردارد سپس متوجّه شود كه مال متعلّق به خودش نيست آيا حكم لقطه را دارد يا خير؟

  • ج8 - اگر در جائى است كه افراد معيّنى و اشخاص شناخته شده‏اى رفت و آمد كرده‏اند كه مى‏توان صاحب آن را پيدا كرد حكم لقطه را ندارد ولى اگر نمى‏تواند صاحب آن را بيابد، حكم لقطه را دارد.

   س9 - در توضيح المسائل مسئله 2581 وارد شده است كه: »اگر شخصى مالى پيدا كند كه نشانه دارد و از 12/6 نخود نقره سكه دار كمتر است». اگر ممكن است قيمت آن را به روز بفرمائيد كه چقدر مى‏باشد؟

  • ج9 - حدود دويست و پنجاه تومان است گرچه به تفاوت زمان چه بسا قيمت آن متفاوت شود.

  اموالى كه صاحب آنها پيدا نمى‏شود

   س1 - حكم اموالى كه از دانش‏آموزان در مدرسه جا مى‏ماند و صاحب آنها پيدا نمى‏شود از قبيل دفتر و قلم و كيف و لباس چيست؟

  • ج1 - در صورتى كه امكان پيدا شدن صاحب آنها هست، بايد اولياء مدرسه آن را حفظ و به صاحب آنها برسانند در غير اين صورت آن را جمع آورى كرده و بعد از يكسال با اجازه حاکم شرع به فروش رسانده و وجه آن را به فقراء بدهند.

   س2 - برخى از طلاّب غير ايرانى پس از اتمام تحصيلات و يا جهت تبليغ در كشورهاى متبوع خويش كشور ايران را ترك و ديگر مراجعت ننموده‏اند و اين طلاّب مقدارى اثاثيه مانند كتاب، لباس، پتو و غيره در مدرسه باقى گذاشته‏اند كه در شرف از بين رفتن مى‏باشد و نگهدارى آن نيز موجب بروز مشكلاتى براى مدرسه شده است خواهشمند است حكم شرعى در خصوص اين اموال را بيان فرمائيد؟

  • ج2 - اگر صاحب اموال مذكور به حسب ظاهر بر نمى‏گردند و امكان رساندن اموال به مالك آن نيست، حكم مجهول المالك را دارد و بايد تحت نظر حاكم شرع مصرف گردد لازم به ذكر است براى موارد آينده مى‏توانيد قبل از رفتن طلاّب از مدرسه با آنها شرط نمائيد كه اگر تا زمان معيّنى برنگشتند شما حقّ داشته باشيد كه در آن تصرّف نمائيد.

  حكم اموالى كه پيدا شود و سپس تلف مى‏شود

   س1 - چنانچه انسان مالى را پيدا كرد و تلف شد و يا مجدداگم شد تكليف چيست؟

  • ج1 - اگر در نگهدارى آن افراط و تفريط كرده، ضامن است و بايد قيمت آن را از طرف صاحبش به فقير صدقه بدهد.

ارسال سوالات شرعی

قبل از ارسال سوال توجه فرمایید :
 • ابتدا به بانک استفتائات مراجعه نموده و چنانچه پاسخ خود را بدست نیاوردید ، سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، این بخش تنها پاسخ گوی مسائل شرعی و اعتقادی است ، در غیر این صورت به سوالات دیگر پاسخ داده نمی شود.
 • لطفا سوالات خود را بصورت اختصار ارسال نموده ، همچنین پست الکترونیکی خود را بصورت صحیح درج نمایید .