پخش مستقیم دروس بسم الله الرحمان الرحیم rss بروزرسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

امداد رسانی

 • مسائل امدادرسانى

  امدادرسانى به نامحرم در صورت اضطرار

   س1 - بعضااتّفاق مى‏افتد كه با مصدومى مواجه مى‏شويم كه دچار ايست تنفّسى يا قلبى گرديده است و نياز به تنفّس مصنوعى و ماساژ قلبى دارد : (اگر مصدوم مرد و امدادگر زن و يا بالعكس بود) تكليف شرعى چيست؟

  • ج1 - در صورت ضرورت مماثلت لازم نيست و بايد به مصدوم امدادرسانى شود.

   س2 - در برخى مواقع اتّفاق مى‏افتد كه با مصدومى مواجه مى‏گرديم كه جهت مداوا نياز به گرفتن فشار خون و نبض و ملزم به بالا زدن آستين و لمس دست وى مى‏باشد (اگر امدادگر مرد و مصدوم زن باشد و يا بالعكس) تكليف چيست؟

  • ج2 - اگر مماثل نباشد و لزوم فشارگيرى خون و نبض در همان لحظه باشد اشكال ندارد و چه بسا واجب است.

   س3 - اگر با مصدومى مواجه شديم كه از قسمتهاى قفسه سينه و يا اندامى كه نگاه كردن نامحرم به آن حرام مى‏باشد دچار آسيب ديدگى شده باشد (و امدادگر زن و مصدوم مرد و يا بالعكس بود) و چاره‏اى جز نگاه كردن و يا لمس نمودن براى مداوا نبود تكليف چيست؟

  • ج3 - در صورت ضرورت، بقدرى كه ضرورت هست مى‏تواند نگاه كند و اگر با نگاه هم امكان امدادرسانى نيست، بقدر ضرورت لمس نمودن هم اشكال ندارد.

   س4 - در مواقع ضرورى كه جان مصدوم در خطر است و نياز به مداوا دارد و جهت مداوا ملزم به حمل مى‏باشد (اگر امدادگر مرد و مصدوم زن و يا بالعكس باشد) مصدوم بايد چه شرايطى داشته باشد؟

  • ج4 - به هر صورت كه ضرورت اقتضاء مى‏كند، جايز است ولى بيش از ضرورت بايد احتياط نمود.

   س5 - در سئوال قبلى اگر امدادگر برادر جهت نجات غريق ملزم به كمك گرفتن از امدادگر خواهر حاضر در صحنه شود و مجبور به گرفتن دست و يا بدن امدادگر خواهر گردد و در غير اين صورت نجات ميسّر نباشد تكليف چيست؟

  • ج5 - با فرض سئوال اشكال ندارد و اگر جز اين راهى ميسّر نيست واجب است.

   س6 - بعضااتّفاق مى‏افتد كه جهت نجات خانمى كه در آب غرق مى‏شود امدادگر نجات غريق زن آشنا به فنون شنا در دسترس نيست و امدادگر مرد ملزم به نجات مى‏گردد و ناچار به لمس بدن مصدوم و حمل ايشان به بيرون از آب مى‏گردد شرايط نجات غريق فوق چگونه است؟

  • ج6 - با فرض سئوال اشكال ندارد بلكه واجب است.

  شركت زن و مرد در امدادرسانى و كلاس آموزش

   س1 - شركت دختران و بانوان امدادگر با مردان امدادگر در مأموريتهاى ويژه و امدادرسانى بصورت مشترك و انجام امور محوّل كه گاهاناچار به برخورد و يا تماس با هم مى‏باشند مشروع است يا خير؟

  • ج1 - اگر امكان استفاده از امدادگران مماثل هست بايد از مماثل استفاده شود و اگر امكان ندارد و ناچار بايد امدادگران زن هم در مأموريتهاى امدادى كه ایفاء وظیفه مى‏كنند، سعى نمايند مراتب عفاف و حجاب را رعايت كنند و اگر ناچار به برخوردهايى در زمان امدادرسانى هستند كه راهى جز آن نيست، در حدّ ضرورت اشكال ندارد.

   س2 - حضور دختران و پسران امدادگر در مجلس تحقيق و آموزش امداد و كمكهاى اوّليه بصورت مختلط چگونه است؟

  • ج2 - با رعايت مراتب عفاف و حجاب اشكال ندارد.

  گرفتن اجرت در مقابل امدادرسانى

   س1 - مادّه 174 اجرت كمك و نجات : به هر نوع عمل كمك و نجات كه داراى نتيجه مفيد باشد اجرت سالانه تعلّق خواهد گرفت اگر عمل كمك يا نجات نتيجه مفيد نداشته باشد هيچگونه اجرتى به آن تعلّق نخواهد گرفت و در هيچ مورد مبلغ پرداختى بيش از ارزش نجات يافته نخواهد بود.

  مادّه 181 اجرت نجات اشخاص : اشخاصى كه جان آنها نجات يافته است ملزم به پرداخت هيچگونه اجرت نخواهد بود نجات دهندگانى كه در عمليات كمك يا نجات مربوط به يك حادثه خدماتى براى نجات اشخاص انجام داده‏اند مستحقّ دريافت سهم متناسبى از اجرت پرداختن به نجات دهندگان كشتى و بار و ساير متعلّقات آن هستند.

  1 - اين دو مادّه در قالب چه نوع عقدى از عقود اسلامى هستند؟

  2 - اين دو مادّه كداميك از قواعد فقهيه را در بر مى‏گيرد؟

  3 - مستدعى است اين دو مادّه را با توجّه به مبانى فقهى تجزيه و تحليل بفرمائيد؟

  • ج1 - از نظر شرعى هرگونه فعل شخص مسلمان قابل تقدير است و ايجاد حقّ مى‏كند و بدون اجرت نمى‏ماند و لذا اگر شخصى كمكى نمايد و كسى را نجات دهد، مستوجب حقّى است كه مى‏تواند در مقابل خدمتى كه كرده اجرتى بگيرد ولى اگر با اين قصد و نيّت كمكى و خدمتى مى‏كند و با در نظر گرفتن اين قانون اقدام به كمك مى‏كند و از آن طرف شخص كمك شونده هم اين قانون را مى‏داند و راضى به اين عمل هست اين خدمات از قبيل جعاله خواهد بود.

  متفرّقات

   س1 - اگر اتّفاق بيفتد كه امدادگر خواهر و امدادگر برادر اجبارادر مكانى خلوت مانند جنگل و يا كوه و ... به تنهايى به امر امدادرسانى بپردازند تكليف شرعى همكارى آنها با توجّه به اينكه خلوت دو نامحرم حرام است چيست؟

  • ج1 - تا امكان دارد سعى شود اين اتّفاقات صورت نگيرد ولى اگر چاره‏اى نباشد مانعى ندارد.

   س2 - آيا پوشيدن لباسهاى يونيفرم و آرمدار هلال احمر در مراسمات عادى به دليل انگشت نما بودن، لباس شهرت محسوب مى‏شود يا خير؟

  • ج2 - براى اعضاى هلال احمر اشكال ندارد.

   س3 - بعضااتّفاق مى‏افتد كه مدّاحان در برخى مراسم ميلاد و جشنها حضّار را به كف زدن و سوت زدن بصورت مهيّج دعوت مى‏نمايند نظر حضرتعالى راجع به شركت امدادگران در مراسم فوق جهت پوشش امدادى مراسم چگونه است؟

  • ج3 - به نظر ما كف زدن مطلقاً حرام است و اگر شركت در چنين جلساتى موجب تقويت حرام مى‏شود، جايز نيست.

   س4 - با توجّه به عدم وجود نيروى متخصّص براى آموزش مباحث امدادى از قبيل: چادر زنى، آتش نشانى و ... ويژه خواهران، حضور مربّيان برادر چه حكمى دارد؟

  • ج4 - با رعايت اصول حجاب و عفاف اشكال ندارد.

ارسال سوالات شرعی

قبل از ارسال سوال توجه فرمایید :
 • ابتدا به بانک استفتائات مراجعه نموده و چنانچه پاسخ خود را بدست نیاوردید ، سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، این بخش تنها پاسخ گوی مسائل شرعی و اعتقادی است ، در غیر این صورت به سوالات دیگر پاسخ داده نمی شود.
 • لطفا سوالات خود را بصورت اختصار ارسال نموده ، همچنین پست الکترونیکی خود را بصورت صحیح درج نمایید .