پخش مستقیم دروس بسم الله الرحمان الرحیم rss بروزرسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

شهریه

 • مسائل شهريه

  گرفتن شهريه

   س1 - آيا جايز است با شهريه امام عصر (عج) جهت ديدن فيلم به سينما رفت؟

  • ج1 - احتياط آن است كه سهم امام7 در اينگونه موارد مصرف نگردد مگر آنكه موجب ترويج و تبيين شعائر الهى و احكام اسلامى گردد.

   س2 - اخذ شهريه براى طلاّبى كه تمام درسهاى خارج را از نوار استفاده مى‏كنند چگونه است؟

  • ج2 - به نظر ما درس خواندن فقط از روى نوار محلّ اشكال است و شهريه گرفتن آن هم اشكال دارد.

   س3 - براى طلاّبى كه قصد ملبّس شدن به لباس مقدّس روحانيت را ندارند يا كسانى كه براى فرار از سربازى به حوزه مى‏روند آيا استفاده از شهريه و امكانات حوزه جايز مى‏باشد؟

  • ج3 - بستگى به نظر شهريه دهنده دارد.

   س4 - گرفتن شهريه براى طلاّبى كه در كارهاى فرهنگى مشغول و درس و بحث حوزوى ندارند و از نظر مادّى هم تأمين نمى‏شوند چه صورت دارد؟

  • ج4 - البته در بسيارى از موارد بستگى به نظر علماء و مراجع شهريه دهنده دارد ولى در صورتى كه از نظر مادّى تأمين مى‏شود، نبايد شهريه بگيرد و اگر تأمين نمى‏گردد و كارهاى طلبگى انجام مى‏دهد گرفتن شهريه اشكال ندارد.

  لباس روحانيت

   س1 - اگر كسى سواد حوزويش كم باشد و دروس حوزوى را بصورت مستمع آزاد مى‏خواند و ملبّس به لباس مقدّس روحانيت شود آيا اشكال دارد؟

  • ج1 - اگر بتواند شئون لباس روحانيت را حفظ نمايد و هر چه را كه از او سئوال نمايند در صورتى كه نمى‏داند، بگويد نمى‏دانم، لباس پوشيدن اشكال ندارد.

  حقّ الوعظ

   س1 - هيئت امناى مساجد و حسينيه در دهه اوّل محرّم و ماه مبارك رمضان به قصد و نيّت حقّ الوعظ از مردم پول جمع آورى مى‏نمايند و مردم نيز به همين نيّت وجوهى به عنوان حقّ تبليغ روحانى در اختيار آنها قرار مى‏دهند هيئت امناء وجه جمع آورى شده را مبلغ كمى به سخنران مى‏دهند و باقيمانده وجه را جهت خريد قند و چاى و برنج و روغن آن حسينيه و مسجد مصرف مى‏نمايند آيا وجوهى كه به نيّت حقّ تبليغ جمع آورى شده مى‏توانند در جاى ديگر مورد نياز مسجد و حسينيه مصرف نمايند يا خير؟

  • ج1 - آنچه كه به عنوان حقّ الوعظ و جهت روحانى از مردم جمع‏آورى مى‏شود، نمى‏توان در موارد ديگرى كه مثال زده شده مصرف نمود مگر آنكه در هنگام جمع آورى، دهندگان وجه را از اين موضوع كه در مواردى غير از حقّ الوعظ مصرف مى‏شود مطّلع سازند تا در هنگام پرداخت با اين نيّت پرداخت كنند و الاّ فقط در همان مورد كه جمع آورى شده مى‏توان مصرف كرد مگر آنكه با اجازه آن روحانى كه براى او جمع آورى شده در موارد مذكوره مصرف شود.

ارسال سوالات شرعی

قبل از ارسال سوال توجه فرمایید :
 • ابتدا به بانک استفتائات مراجعه نموده و چنانچه پاسخ خود را بدست نیاوردید ، سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، این بخش تنها پاسخ گوی مسائل شرعی و اعتقادی است ، در غیر این صورت به سوالات دیگر پاسخ داده نمی شود.
 • لطفا سوالات خود را بصورت اختصار ارسال نموده ، همچنین پست الکترونیکی خود را بصورت صحیح درج نمایید .