پخش مستقیم دروس بسم الله الرحمان الرحیم rss بروزرسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی

متفرقه

 • مسائل متفرّقه

   س1 - در خيلى از شهرها و روستاها امامزاده‏هايى است كه بعضاشجره‏نامه آنها معلوم نيست، بفرمائيد : آيا رفتن به زيارت آنها و هم چنين نسبت دادن آنها به امام معصوم جايز است يا خير؟

  • ج1 - رفتن به زيارت آنها اشكالى ندارد و نسبت دادن به ائمه 7 بعنوان اين كه شايد فرزندشان باشد و لو مع‏الواسطه بصورت احتمال اشكالى ندارد.

   س2 - آيا روزى دادن و موت و حيات و شفاء مريض و غيره از افعال محمّد و آل محمّد 9 مى‏باشد يا خير؟

  • ج2 - حضرات ائمه 7 واسطه در فيض هستند و به اذن الّله كارى را انجام مى‏دهند.

   س3 - صحبت كردن در اثناء قرائت قرآن چه حكمى دارد؟

  • ج3 - كار خوبى نيست، بلكه در قرآن دستور به سكوت و استماع داده شده است و هرگاه خواننده قرآن، مى‏خواهد صحبت كند، قرآن را ببندد كه بى حرمتى نشود.

   س4 - آيا مى‏توان با حفظ حجاب اسلامى از لباسهاى داراى رنگ شاد استفاده نمود؟

  • ج4 - اشكال ندارد.

   س5 - تلاش در راه حفظ فرهنگى ملّى و اغناى آن چون آداب و رسوم، زنان و لباس اعياد چه صورت دارد؟

  • ج5 - تلاش در راه حفظ فرهنگ ملّى كه مغاير با اصول اسلامى نباشد اشكال ندارد اگرچه بهتر است سعى شود كه فرهنگ اسلامى ترويج شود.

   س6 - همانطورى كه مستحضريد، يكى از سنّتهاى ملّى ملّت ايران برپائى عيد نوروز است كه پيرايه‏هائى نيز براى آن قرار داده شده كه از جمله چهارشنبه سورى و سيزده به در است كه در طول سالهاى اخير برپائى اين مراسم علاوه بر بجا گذاشتن تلفات و خسارات جانى و مالى، موجب هتك حرمت مسائل شرعى شده و به ويژه در روز سيزده به در در صحراها و بيابانها، برخى علاوه بر اختلاط محرم و نامحرم به رقص و پايكوبى و انجام برخى محرّمات ديگر مى‏پردازند، از آنجائى كه متأسفانه روز به روز اينگونه سنّتها در حال رواج است خواهشمند است نظر مبارك را بيان فرمائيد؟

  • ج6 - نوروز يكى از اعيادى است كه فى الجمله مورد تائيد در روايات ائمه معصومين 7 مى‏باشد و كارهائى كه در اين ايّام انجام مى‏شود مثل صله‏رحم و ديد و بازديد، بسيار پسنديده است ولى چهارشنبه سورى و سيزده به در، يكى از سنّتهاى غلط است و حتّى از نظر عقلى هم هيچ جايگاهى ندارد و لذا شايسته است مؤمنين از برپائى اينگونه مجالس مثل چهارشنبه سورى و سيزده به در، مخصوصااگر مشتمل بر محرّمات باشد، حذر نمايند.

   س7 - ملاك اصلى اسراف و تجّمل گرايى چيست؟

  • ج7 - هر چيزى كه از حدّش تجاوز كند، اسراف است خصوصادر خوردنيها و آشاميدنيها كه در آيه نيز بدان اشاره شده است، ولى تجّمل گرايى غير از اسراف است و ممكن است با هم نيز جمع شوند و تجمّل‏گرايى استفاده نمودن از ابزار و آلات آرايشى و لوكسى است كه خارج از شأن و زندگى انسان باشد.

   س8 - اگر در راديو و تلويزيون، توسط گوينده‏اى مسئله‏اى بيان شود از نظر شرع چه مقدار مى‏توان به آن اطمينان داشت و عمل كرد؟

  • ج8 - شخصى كه در راديو يا تلويزيون مسئله مى‏گويد در صورتى مى‏توان حرف او را قبول نمود كه او را از نظر علم و تقوى بشناسد، و الاّ اعتماد به گفته او مشكل است.

   س9 - آيا رجعت يكى از ضروريّات دين است كه منكر او مرتدّ شود؟

  • ج9 - ارتداد با انكار ضرورت در دين محقّق مى‏شود و رجعت از ضروريّات مذهب است مگر انكارش با اعتقاد به ضرورى بودن آن در دين باشد كه برگشت به انكار نبوّت كند، كه در اين صورت هم مرتدّ مى‏شود.

   س10 - تقيّه كردن در چه مواردى جايز است؟

  • ج10 - هر جا كه تشخيص دهد اگر عمل بر خلاف آنچه را كه مخالف انجام مى‏دهد، صورت بگيرد، موجب ضرر به نفس يا عِرض يا مال معتنى به باشد و راه چاره‏اى بجز هماهنگى با آنان نداشته باشد، تقيه جايز است.

   س11 - آيا استمداد از حضرات انبياء و ائمه معصومين 7 بطور مستقيم امكان دارد؟

  • ج11 - خداوند تبارك و تعالى انبياء و ائمه را واسطه در فيض قرار داده پس مى‏توان آنها را واسطه بين خود و خانه خدا قرار دهيم و حاجت خود را از خدا بخواهيم.

ارسال سوالات شرعی

قبل از ارسال سوال توجه فرمایید :
 • ابتدا به بانک استفتائات مراجعه نموده و چنانچه پاسخ خود را بدست نیاوردید ، سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، این بخش تنها پاسخ گوی مسائل شرعی و اعتقادی است ، در غیر این صورت به سوالات دیگر پاسخ داده نمی شود.
 • لطفا سوالات خود را بصورت اختصار ارسال نموده ، همچنین پست الکترونیکی خود را بصورت صحیح درج نمایید .